ALÇIPAN ASMA TAVAN USTASI USTA SERVİSİ

ALÇIPAN ASMA TAVAN USTASI  USTA   SERVİSİ 

Alçıpan Asma Tavan
Alçıpan Asma Tavan işleri
Klasik tavana göre% 94 daha hafiftir, tavana yük getirmez. Kolay ve çabuk takılır, sökülür. Yangına dayanıklıdır. Yankılanmayı ve ısı kaybını önler, gürültüyü yutar. Neme dayanıklıdır, terleme yapmaz. Hijyeniktir, bakteri üretmez. Kolay temizlenir. Estetiktir, havalandırma kanallarını, Sıhhi tesisatı ve elektrik donanımını gizler.
Tavan ve Asma Tavan Malzemeleri
Dö? Emenin dördüncü alt sistemini oluşturan tavan, bir döşemeye alttan bakıldığında görünen kısımdır. Dolayısıyla tavan sadece altı kullanılan mekanlar için geçerli bir kavramdır. Bir tavan, döşemenin örttüğü mekandaki işlevlere, döşemenin taşıyıcı sistemine ve malzemesine bağlı olarak ele alınmalıdır. Döşemenin taşıyıcı sistemi, örttüğü mekanın açıklığına bağlı olarak değişik konstrüksiyon sistemleri gerektirir. Taşıyıcı sistemi ve malzemesi ne olursa olsun altı düz tavanlar, dekorasyon ve görünüm dışında fazla bir sorun oluşturmaz. Altı düz olan ya da olmayan, döşemenin alt ve üst hacimleri arasında farklı sorunların mevcut olduğu ya da alttaki mekan yönünden gerekli ve önemli bazı düzenlemelerin yapılabilmesi asma tavan ile çözümlenebilir. Bu bağlamda asma tavan yapılmasını gerektiren nedenler;
– Akustik düzenleme,
– Isı yalıtımı,
– Aydınlatma düzenlemesi,
– Yangın uyarı ve Yağmurlama sistemi yerleştirilmesi,
– Tesisatın gizlenmesi,
– Isıtma-havalandırma sistemlerinin yerleştirilmesi,
– Esnek tasarım olanağı şeklinde sıralanabilir. Bütün bu gereksinimlerin karşılanmasında asma tavan mimarın elinde önemli bir araç olma niteliğine sahiptir.
Tavan ve asma tavan kavramını Sayılan bu sorunların çözümü için bir araç olarak görmek yeterli değildir. Tavanın başka bir önemli işlevi mimari mekan oluşumunda temel elemanlardan biri olmasıdır.
Özellikle asma tavanlar, insanların toplu halde yaşadıkları ve kullandıkları toplantı ve konferans salonları, otel lobileri, bürolar, terminal Binaları, lokanta, gazino, Hastahane, büyük MAĞAZALAR, spor salonları, kapalı yüzme havuzları, metro vb. kamu yapılarında hem yukarıda sıralanan işlevleri yerine getirmeye yönelik olarak, hem de mimari mekan oluşumunun ana özelliklerinden birisi olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır.
Mevcut taşıyıcı sisteme sıva yapılması dışında başka bir malzemenin aralıklı ya da Doğrudan tespit edilmesi asma tavan diye nitelenir.
Asma tavan konstrüksiyonları uygulanmaları yönünden genel olarak ikiye ayrılır;
– Hazır Asma Tavan malzemesi ile oluşturulan Asma Tavanlar,
– Yerinde oluşturulan Asma Tavanlar
Bu iki uygulama dışında, her iki uygulamanın bazı özelliklerine sahip asma tavanlar, karma asma tavan diye adlandırılabilir.
Hazır Asma Tavan Malzemeleriyle Oluşturulan Asma Tavanlar
Bu yaklaşımda asma tavanın;
– Asma tavan malzemesi (ATM) ve
– Asma Tavan askı sistemi (ATAS)
olarak iki alt sistemden oluştuğu söylenebilir. Asma tavan malzemesi, ızgara sisteminin arasını dolduran ve Tavanı kaplayan malzemedir. Bu malzemelerin Sınıflandırılması kökenlerine göre aşağıdaki şekilde yapılır;
Ahşap ve ahşap kökenliler
– Ahşap lambriler (MDF, kontralit vb.)
– Ahşap lif levhalar (delikli, deliksiz, boyalı, boyasız)
– Ahşap Yonga Levhalar (SUNTA vb., Üzeri kaplanmış ya da kaplanmamış)
– Ahşap Talaş levha (heraklit ve manyezi başlayıcılı Talaş levha, ya da sıvalı) boyalı
– KAMIŞ levha
ALC?
– Hazır alçı plaklar
– İki yüzü Kartonlu alçı levhalar (delikli ya da deliksiz)
– Yerinde dökme alçı tavanlar
Prese taş yünü ve cam yünü
Polimer
– Polimer lambriler
– Şekillendirilmiş Polimer elemanlar
– Polimer plakalar ve lamine levhalar
Alüminyum
– Alüminyum asma tavan Profilleri
– Alüminyum tavan lambrileri
Seramik
Cam
Asbestli çimeto (düz ve desenli levhalar)
Neden Alçıpan sistemleri?
Temizdir. Temiz uygulama olanağı sağlar temel malzemesi Alçıpan olduğu için Akmaz Alçıpan sistemleriyle yapılaşma, yapışmaz, uygulandığı mekanı kirletmez. Geleneksel yapı sistemlerinin uygulanmasından sonra oluşan inşaat atiklari gibi temizlik gerektirmez.

Alçıpanın ham maddesi olan alçı nefes alan bir malzemedir. Solunmasından sağlığa zararlı hiç; bir faktör içermez Toksik değildir.

Alçıpan sistemlerinde kullanılan malzemeler hafif oldukları için taşınması kesilmesi ve vidalanması tek bir kişi tarafından rahatlıkla yapılabilir.

Akustik Alçıpan, yalıtımı sağlayarak akustik mekanlar yaratır ses. 8mmlik Alçıpanlar değişik desenlerde, delikli olarak, 3 tipte üretilmektedir. Arka yüzey tozumaya karşı tül kaplı, ön yüzey ise beyaz boyalıdır.
Karo Alçıpan, 8 mmlik Alçıpandan kaplamasız yada boyalı olarak, normal ve suya dayanıklı çeşitlerde üretilmektedir.
Karolam Alçıpan, 8 mmlik Alçıpan üzerine kendinden desenli PVC folyo kaplanarak üretilmektedir.
Flex Alçıpan, Klasik yapı malzemelerine oranla daha fazla ses yalıtımı ve Yangına dayanıklılık sağlayan, düzgün yüzeyli hafif plakalardır.
Herform Alçıpan, iç dekorasyon düzenlemelerine uygun Esnekliği olan, kuru ve ıslak olarak şekillendirilebilen bir Alçıpan çeşididir.
Herkül Alçıpan, yeni ve eski YAPILARIN zemin döşemelerinde yeni ufuklar açar.
Suya Dayananıklı Alçıpan, Flex Alçıpanın özelliklerine ek olarak özel katkı maddeleriyle su iticilik özelliği kazandırılmış, her türlü ıslak hacim ve nemli ortamlarda kullanılabilen bir Alçıpan çeşididir.
Yangına Dayananıklı Alçıpan, Flex Alçıpanın özelliklerine ek olarak cam elyafı katkısı ile Yangına dayanım süresi uzatılmış bir Alçıpan çeşididir.

sabriusta tarafından yayımlandı

aloustaservisi.com mobilya montaj ustası 0538 786 5518

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: